SPRAWY CZŁONKOWSKO-MIESZKANIOWE
ZAKUP MIESZKANIA W SPÓŁDZIELNI
Należy przedłożyć w siedzibie Spółdzielni, w dziale członkowsko-mieszkaniowym akt notarialny (do wglądu) i złożyć wypełniony druk dyspozycji wysyłki korespondencji oraz oświadczenie o ilości osób zamieszkałych w lokalu celem uzyskania naliczenia opłat czynszowych dla zakupionego mieszkania.
SPRZEDAŻ MIESZKANIA
Należy poinformować dział członkowsko-mieszkaniowy o zamiarze zbycia posiadanego mieszkania celem uzyskania zaświadczenia niezbędnego do zbycia lokalu mieszkalnego , które przedkłada się w kancelarii notarialnej do umowy sprzedaży (koszt zaświadczenia 20 zł).
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU ŚMIERCI WŁAŚCICIELA LUB WSPÓŁWŁAŚCICIELA MIESZKANIA
Należy przedłożyć w dziale członkowsko-mieszkaniowym akt zgonu (do wglądu). Po śmierci właściciela lub współwłaściciela lokalu należy podjąć czynności w ramach postępowania spadkowego. Czynności te dotyczą stwierdzenia nabycia praw do spadku, które to wskazuje kto z bliskich zmarłej osoby należy do kręgu spadkobierców.
Stwierdzenia nabycia spadku dokonać można :
- składając odpowiedni wniosek do sądu rejonowego o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej osobie,
- zgłosić się do kancelarii notarialnej – w celu sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.
PRZENIESIENIE MIESZKANIA W PRAWO ODRĘBNEJ WŁASNOŚCI
Należy złożyć w dziale członkowsko-mieszkaniowym stosowny wniosek (dostępny na stronie internetowej w drukach do pobrania) podpisany przez wszystkie osoby, które są właścicielami danego mieszkania. Po złożeniu wniosku następuje przekształcenie lokalu w pełna własność poprzez zawarciu aktu notarialnego, na podstawie którego zakładana jest księga wieczysta (koszt złożenia wniosku 30 zł).
Wnioskodawca ponosi wszystkie koszty notarialne.
PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO MAŁŻONKÓW
Należy przedłożyć w dziale członkowsko-mieszkaniowym stosowny dokument (wyrok sądu bądź akt notarialny – do wglądu), z którego wynika komu przypada prawo do lokalu mieszkalnego.